«پس از ۲۰ سال، شمار کودکان کار رو به افزایش است»

سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه، ۲۰ جوزا گزارش داده است که جهان پس از ۲۰ سال موفقیت در کاهش شمار کودکان کار، اکنون بار دیگر با افزایش تعداد این کودکان روبه‌رو است. سازمان ملل همچنین هشدار می‌دهد که بحران ویروس کرونا میلیون‌ها کودک دیگر را هم به سمت همین سرنوشت سوق خواهد داد.

صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) و سازمان بین‌المللی کار در گزارش مشترک جدید می‌گویند که تعداد کودکان کار در سراسر جهان، با افزایش چشمگیر طی چند سال اخیر، به ۱۶۰ میلیون نفر رسیده است. بنابر این گزارش، شمار کودکان کار در چهار سال گذشته ۸.۴ میلیون نفر افزایش یافته و میلیون‌ها کودک دیگر به‌خاطر تأثیرات منفی بحران کرونا در معرض خطر هستند.

این گزارش که در آستانه‌ی ۲۲ جوزا، یعنی روز جهانی مبارزه با کار کودکان منتشر شده، هشدار می‌دهد که در حال حاضر پیشرفت‌ها در مسیر پایان‌دادن به کار کودکان برای اولین بار در ۲۰ سال گذشته متوقف شده است. پیش از این اعلام شده بود که بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶ میلادی تعداد کودکان کار، ۹۴ میلیون نفر کاهش یافته است؛ اما گزارش جدید نشان می‌دهد که این روند اکنون معکوس شده است. درست پیش از آغاز بحران کرونا، تقریبن از هر ۱۰ کودک در جهان یک نفر کودک کار بود و منطقه‌ی افریقایی جنوب صحرا از این نظر بیشترین آسیب را نشان می‌داد.

روز پنج‌شنبه هِنریتا فور، رئیس یونیسف در گفت‌وگو با خبرنگاران با ذکر این‌ که «در مبارزه برای پایان‌دادن به کار کودکان در حال شکست خوردن هستیم» تأکید کرد: «اکنون، با قرارگرفتن در سال دوم شهربندان جهانی، تعطیلی مدارس، اختلالات اقتصادی و کاهش بودجه‌های ملی، خانواده‌ها مجبور به تصمیم‌گیری‌های غم‌انگیزی می‌شوند.»

بنابر گزارش سازمان ملل، رشد سریع جمعیت به‌ویژه در افریقا، درصدی کودکان کار را بالاتر می‌برد و این گزارش هشدار می‌دهد که اگر اقدامات فوری برای کمک به فقرزدایی خانوارها انجام نشود، می‌توان طی دو سال آینده شاهد ورود نزدیک به ۵۰ میلیون کودک دیگر در سطح جهان به عرصه‌ی کار اجباری بود. مطالعات نشان می‌دهد که بیشتر کار کودکان در بخش کشاورزی متمرکز است که ۷۰ درصد از آمار جهانی کودکان کار یا ۱۱۲ میلیون کودک را تشکیل می‌دهد. حدود ۲۰ درصد از کودکانِ کار نیز در بخش خدمات و حدود ۱۰ درصد در بخش صنعت کار می‌کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *