گسترش اعتصاب کارگران صنعت نفت به شهرهای مختلف ایران

اعتصاب فراگیر کارگران پیمانی نفت به ده‌ها مرکز نفتی گسترش یافته است. اعتصاب که از ۲۹ خرداد/جوزا در نیروگاه بیدخون آغاز شد، سه شنبه، اول تیر/سرطان به بیش از ۲۵ مرکز از جمله پالایشگاه تهران گسترش یافت. صبح چهارشنبه، دوم تیر/سرطان کارگران شرکت کیهان پارس در پالایشگاه اصفهان، کارگران پیمانی عسلویه، کارگران پروژه‌ی پتروشیمی دماوند، پتروپالایش آدیش، شرکت پتونیا فاز ۲۲ و ۲۴ و شرکت تهران جنوب ماهشهر نیز به اعتصاب پیوستند. کارکنان رسمی فاز دوی پالایشگاه آبادان نیز دست از کار کشیده و تجمع کردند.

«شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت» به عنوان هماهنگ‌کننده‌ی اعتصاب کارگران، در بیانیه‌یی خواست‌های اعتصاب را افزایش دستمزدها به بیش از ۱۲ میلیون تومان، کوتاه‌شدن دست پیمانکاران، لغو قوانین برده‌وار مناطق ویژه‌ی اقتصادی، بهبود ایمنی و بهداشت محیط کار، پایان دادن به امنیتی‌سازی محیط کار و به رسمیت شناختن حق تشکل، اعتصاب و اعتراض اعلام کرد.

کارگران «اورهال» پالایشگاه تهران روز سه شنبه، اول تیر/سرطان با ترک محل کار به اعتصاب فراگیر صنعت نفت پیوستند. مدیران پالایشگاه کمی پس از آغاز اعتصاب، روش تهدید به اخراج را در پیش گرفتند و فرم‌های تسویه‌ی حساب را میان کارگران پخش کردند. مریم وحیدیان، روزنامه‌نگار با انتشار کلیپی از کارگران در اینستاگرام نوشت: «وزارت نفت حتا یک روز اعتصاب کارگران پروژه‌ی پالایشگاه نفت تهران را تحمل نکرد.» در کلیپ منتشرشده، کارگران در حالی که فرم‌های تسویه‌ی حساب را در دست دارند، خواستار حمایت می‌شوند و می‌پرسند: چه کسی از ما حمایت می‌کند؟

حدود ۱۰۶ هزار کارگر پیمانی در صنعت نفت به کار اشتغال دارند که به‌رغم تخصص بالا و سال‌ها تجربه، حقوق‌شان کمتر از نصف حقوق کارکنان رسمی نفت است و از بسیاری از مزایای کارکنان رسمی از جمله امکان استفاده از امکانات درمانی بیمارستان وزارت نفت محرومند.

کارگران پیمانی در سال‌های اخیر ده‌ها اعتصاب پراکنده را با خواست رفع تبعیض و امنیت شغلی سازمان داده‌اند و تابستان ۹۹ برای اولین بار در چهار دهه‌ی اخیر دست به اعتصاب فراگیر زدند.اعتصاب جاری دومین اعتصاب فراگیر کارگران پیمانی نفت در یک سال اخیر است. سال ۹۹ نیز کارگران پیمانی صنعت نفت اعتصابی را سازمان دادند که بیش از یک ماه ادامه یافت و در تداوم خود به بیش از ۵۰ مرکز نفتی و نیروگاه برق در ۱۰ استان/ولایت ایران گسترش یافت. اعتصاب در اغلب مراکز به پذیرش خواست افزایش دستمزد از سوی پیمانکاران منجر شد.

علاوه بر کارگران پیمانی، کارکنان رسمی نفت هم در برخی از مناطق در اعتصاب اند. کارکنان رسمی فاز دو پالایشگاه آبادان روز دوم تیر/سرطان مقابل پالایشگاه تجمع کردند. «شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت» اعلام کرده است، در صورت عدم پاسخگویی مسئولان، کارگران به اعتصاب ادامه می‌دهند و اعتصاب خود را به اعتراضات کارکنان رسمی نفت که قرار است ۹ تیر/سرطان در نقاط مختلف به‌طور همزمان آغاز شود، پیوند می‌زنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *